Ekonomi

Intel’in Notu Beklenen Marj Artışı Nedeniyle Wolfe Tarafından Yükseltildi; Hisseler Yükseliyor

Wolfe Research analistleri Intel Corporation (NASDAQ:INTC) hisseleri üzerindeki notlarını Underperform’dan Peer Perform’a yükselterek, Intel’in dört yıllık bir süre içerisinde beş süreç teknolojisinin geliştirilmesini içeren bir üretim planını başarıyla uygulamasına rağmen 2024/2025 mali yıllarında beklenen kar marjlarındaki sınırlı artışa dikkat çekerek daha önceki temkinli bakış açılarının doğrulandığını belirttiler.

“INTC’ye ilişkin muhafazakar görüşümüz değişmedi. Ancak, hisse fiyatı yılın başından bu yana %38 oranında düşmüştür ve şirketin yarı iletken üretim tesisi sunumu ve son mali sonuçlarından elde edilen son bilgiler pozisyonumuzu desteklemektedir. Buna ek olarak, hisselere yönelik mevcut piyasa duyarlılığı olumsuzdur.”

Sunucu merkezi işlem birimlerinden (CPU) elde edilen gelirdeki büyümenin, sermaye harcamalarına (CapEx) yapılan önemli yatırımları ve Intel’in dört yıl içinde 5 nanometre süreci (5N4Y) olarak adlandırdıkları üretim stratejisiyle ilişkili ekipman amortisman maliyetlerini dengelemek için yeterli olmadığına dikkat çektiler.

Wolfe Research’e göre bu değerlendirme, Intel’in üretim bölümünün 2027 mali yılına kadar başa baş noktasına ulaşmasını beklemediğini açıklamasıyla doğrulandı. Şirketin karlılığa dönüşünün, bu on yılın sonuna kadar yarı iletken dökümhane faaliyetlerinin genişlemesine bağlı olması bekleniyor.

“Yine de bu faktörler artık yatırımcı beklentilerinde hesaba katılıyor. İlk kurulum masraflarının azalması ve Intel’in daha fazla yarı iletken bileşeni kendi bünyesinde entegre etmeye başlamasıyla 2025 mali yılında brüt marjlarda hafif bir artış öngörüyoruz, ancak bu artış mütevazı olacaktır. Bu nedenle, hisse notunu Peer Perform olarak ayarlamak için bu anı değerlendiriyoruz.”

INTC hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %1 değer artışı yaşadı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haber-yenimahalle.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu